Od czego zależy wysokość rat kredytu hipotecznego?

Bez kategorii

Nie każdy kredyt na daną kwotę jest taki sam. Z łatwością można się o tym przekonać, analizując chociażby czynniki, które wpływają na wysokość całego zobowiązania, a co za tym idzie – także comiesięcznych rat. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak można mieć wpływ na ich wielkość, zapoznajcie się z naszym artykułem!

Kwota pożyczanego kapitału

Jest to oczywisty czynnik, który bez wątpienia ma wpływ na to, ile długu będziemy musieli oddawać każdego miesiąca. Wysoki kredyt będzie wymagał ogromnych comiesięcznych wydatków, dlatego poważnie należy zastanowić się nad własnymi możliwościami – nawet wtedy, gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa. Nigdy nie wiadomo, co może stać się w przyszłości, dlatego jednym z lepszych pomysłów jest oszczędzanie na wkład własny. Ma on ogromne znaczenie, którego wiele osób zdaje się nie doceniać!

Okres kredytowania

Czas spłaty zadłużenia to kolejna determinanta wysokości rat kredytu hipotecznego. Zakładając, że chcemy pożyczyć 100 tysięcy złotych, zdecydowanie mniej obciążający może się okazać wybór 10-letniego okresu kredytowania w miejsce 5-letniego. Co należy mieć na uwadze – niekiedy takie „odraczanie” spłaty całości zobowiązania może negatywnie odbić się na jego koszcie całkowitym.

Oznacza to, że w ogólnym rozrachunku będziemy zmuszeni zapłacić więcej odsetek i ewentualnych innych opłat. Z tego powodu polecamy porządnie przeanalizować swoją sytuację i spróbować znaleźć złoty środek, który okaże się najkorzystniejszy.

Rodzaj rat też ma znaczenie

Wysokość rat zależy także od ich rodzaju, a mianowicie od tego, czy są one typu stałego, czy malejącego. Te pierwsze charakteryzują się tym, że przez cały okres trwania kredytu co miesiąc należy spłacać taką samą kwotę. Wiążą się one jednak z tym, że całkowity koszt pożyczki jest wyższy niż w przypadku rat malejących. Ten rodzaj natomiast jest korzystniejszy z szerszej perspektywy, jednak sam początek kredytowania może być przytłaczający.

Raty malejące – tak jak podpowiada ich nazwa – polegają na tym, że każda kolejna spłata jest niższa od poprzedniej. Wybierając je, kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą dopiero pod koniec okresu kredytu. Dla wielu osób większe znaczenie ma jednak możliwość zaoszczędzenia kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podsumowanie

Wysokość rat kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od ich rodzaju, a także od kwoty pożyczki i okresu kredytowania. Zmiany powyższych cech zobowiązania mają bezpośredni wpływ na charakter comiesięcznych spłat.

Więcej informacji o kredycie hipotecznym znajdziesz na: https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne