meble-z-europalet-nowy-sposob-na-oryginalne-wnetrze

Meble z europalet – nowy sposób na oryginalne wnętrze

Bez kategorii

W czasach, gdy niemal przy każdej wizycie u znajomych, napotykamy meble pewnej popularnej szwedzkiej firmy, zapewne każdy z nas marzy o oryginalnym i niestandardowym wystroju naszego domowego zacisza. Jednym z ciekawszych pomysłów na zagospodarowanie wnętrza jest wykorzystanie mebli z europalet.

Popularna „europaleta” waży około 25 kilogramów, a jej wymiary to odpowiednio 1200 x 800 x 144 mm. Europalety możemy wykorzystać w różnoraki sposób – np. jako stół, stelaż pod łóżko czy kanapę, a nawet, po odpowiednim przycięciu – jako krzesła. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Oczywiście konstrukcję naszych oryginalnych mebli powinien poprzedzić proces planowania. Ilość palet dobieramy pod kątem wielkości materaca i innych materiałów, które umożliwią nam wygodny wypoczynek na miękkiej powierzchni.

Palety potrzebne do konstrukcji pozyskać możemy z różnych źródeł, czasami przy odrobinie szczęścia, wystarczy odwiedzić pobliską budowę. Zazwyczaj jednak czeka nas wyprawa do punktu skupu palet, gdzie za niewielkie pieniądze zaopatrzymy się w odpowiednią ich ilość. Pozyskane w ten sposób europalety zazwyczaj nie są w najlepszym stanie. Czeka nas więc trochę pracy z przygotowaniem ich do użytku. Należy je umyć, dokładnie osuszyć, a następnie wyszlifować za pomocą papieru ściernego lub szlifierki – pozbywając się wszystkich drzazg i nierówności. Tak przygotowane palety możemy, po uprzednim zagruntowaniu, pomalować na dowolny, wybrany przez nas kolor. Jeżeli chcemy zachować ich naturalny drewniany charakter, zamiast farby używamy lakieru do drewna lub bejcy.

Modułowy charakter palet pozwala na dowolne przebudowywanie naszego mebla. Jeżeli kanapa jest wysoka np. na 2 warstwy palet, zawsze możemy zwiększyć jej powierzchnię kosztem wysokości. Parę przetasowań, dołożenie miękkiego podłoża i możemy cieszyć się obszerniejszym miejscem do leniuchowania. Zabieg ten przyda się, zwłaszcza gdy odwiedzą nas goście i będziemy potrzebowali dodatkowej powierzchni np. na granie w gry planszowe.

Europalety to świetny i niedrogi pomysł na zagospodarowanie wnętrza naszego mieszkania. Konstrukcja mebli z palet wymaga co prawda trochę czasu i wysiłku, ale dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze lokum zachowa unikalny charakter.