kawalerki-coraz-drozsze

Kawalerki coraz droższe

Bez kategorii

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany spadek cen mieszkań, zostanie poprzedzony wzrostem cen kawalerek. Jest to spowodowane wysokim popytem jaki możemy zaobserwować na tego typu mieszkania.

Opisana wyżej sytuacja wynika przede wszystkim z bardziej rygorystycznego podejścia banków do oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Mimo tego, że niektórzy planują zakup większego mieszkania, nie mogą tego zrobić z powodu zbyt małego kredytu jaki chce im przyznać bank. Tym samym decydują się na mieszkanie mniejsze.

Z taką sytuacją spotkało się obecnie tak dużo osób, że wzrost popytu na kawalerki ma wpływ na rynkową cenę nieruchomości. Deweloperzy zauważyli ten trend i podjęli decyzję, że w przyszłych planach budynków, zostanie uwzględnione to zapotrzebowanie. Będą oni mogli tym samym narzucić wyższa marże niż wcześniej, dopóki linie podaży i popytu nie zrównają się.

Swoja cegiełkę do wywołania obecnej sytuacji dołożył również rząd nowelizując ustawę dotycząca programu „Rodzina na Swoim”. Został w niej zmniejszony dopuszczalny metraż mieszkania na kupno, którego można otrzymać preferencyjny kredyt. Banki zamiast tego wprowadzają preferencyjne kredyty na budownictwo ekologiczne. Jak zakończy się obecna sytuacja dowiemy się już niedługo. Na chwilę obecną tracą na tym zwykli obywatele.